Domů » Blog » Mluvíte jazykem fotografů

Mluvíte jazykem fotografů

­

mluvite_jazykem_fotografu.jpgFotograf je zvláštní člověk, pohybující se v odliš­né realitě. Vše vidí skrz pomyslný hledáček, půl hodiny poskakuje kolem květu, než ho vyfotí a s chutí se válí v ranní rose.

A aby toho nebylo mátlo, používá zvláštní jazyk, kterému málokdo rozumí. Víte třeba, co znamená "to pevný sklo kreslí moc měkce, zacloň si to aspoň na šest"?

Býti fotografem není jen tak. Leckdo si myslí, že si stačí koupit pořádný dělo (rozuměj fotoaparát) a je hotovo. Jenže v praxi to tak snadné není - jakmile se dostanete do řeči s nějakým zkušeným fotografem nebo skupinou fotografů, zjistíte, že mluví ve zvláštních termínech, kterým nerozumíte.

Ono stačí zajet na nějakou výstavu, veletrh nebo setkání fotografů a můžete si připadat, jako byste byli na srazu esperantistů.

Však ono stačí, pokud máte doma manžela, manželku, syna, dceru nebo prostě sourozence, který už delší dobu fotí a vy se s ní(m) jaksi stále nemůžete domluvit.

Berte prosím tento článek jako průvodce a návod, jak se s takovými lidmi domluvit. Ať už jste fotograf-začátečník nebo jen máte doma fotografa, usnadní vám tento článek komunikaci. A to výrazně.

Dlouhý pevný sklo

Termín "pevný sklo" se používá velmi často v hovorové mluvě fotografů. Vyjadřuje totiž objektiv o pevné ohniskové vzdálenosti. S takovým objektivem není možné zoomovat (jako třeba u kompaktních fotoaparátů), tedy měnit úhel záběru objektivu.

canon_200mm.jpg

Prostě je potřeba k "zoomování" použít nohy. Pokud k tomu přidáme ještě termín "dlouhý", tak se tím myslí to, že objektiv má velkou ohniskovou vzdálenost - tedy že hodně přibližuje. Typickým příkladem je Canon 200mm f/2.8 L II USM nebo Nikon AF Nikkor 180mm f/2.8D IF-ED.

Proč se ale takové objektivy hojně prodávají, když je to tak nepraktické, že neumí zoomovat? Je to proto, že pevné objektivy jsou obvykle opticky daleko kvalitnější, než objektivy zoomové.

Prostě dokáží udělat hezčí fotku. Navíc se často jedná o světelné objektivy, které se hodí na portréty (dokáží dobře rozostřit pozadí). Třeba jako "pevná padesátka".

Pevná padesátka

Tento název se používá pro objektiv s pevným ohniskem (viz předchozí případ), ovšem toto ohnisko má 50mm. Logicky "pevná stovka" by byl 100mm objektiv a pevná "třicítka" by byl 30mm objektiv. Typickým příkladem je Canon 50mm f/1.4.

To je tele... objektiv

V praxi se často mluví o takzvaných teleobjektivech - jelikož je to dlouhé slovo, zkracuje se na "tele". Není to nic jiného, než objektiv o velkém ohnisku, který hodně přibližuje. Typickým příkladem je Sigma 70-200 f/2.8.

Jedna osmička nebo jedna čtyřka?

olympus_50mm_pancake.jpg

Pokud se fotografové a fotografky baví o světelnosti, nepoužívají oficiální označení f/2.8, f/4.5 a podobně. Zkracují to pouze na číslo a ještě často vynechávají slůvko "celá", vyjadřující desetinnou čárku.

Takže pokud je řeč o objektivu "dva osm" nebo "dva osmička", tak to znamená, že je to objektiv o světelnosti f/2.8. To by byl například Tamron 17-50 f/2.8 nebo Olympus 50mm f/2.8 Pancake.

Zacloň si na osm

Stejně tak se používá označení clonových čísel. Pokud vám někdo řekne "zacloň si na osm", tak tím myslí, abyste si nastavili clonové číslo objektivu na f/8.

Měkká kresba

U objektivů je velice důležité, jak kvalitní obraz vykreslí. To se pozná tehdy, když si fotku zvětšíte na 100% na monitoru a sledujete, jak ostré jsou detaily. Pokud je vše správně zaostřeno a detaily jsou i uprostřed obrazu takové rozplizlé a neostré, potom o takovém objektivu říkáme, že "měkce kreslí". Nebo že "má měkkou kresbu". Nyní se můžete podívat na rozdíl mezi měkkou a ostrou kresbou:

mekka_kresba.jpgostra_kresba.jpg

Máš tam rušivý bokeh

Tak tohle je opravdu lahůdka, které asi civilista nemá šanci porozumět. Slovem "bokeh" (čte se tak, jak se píše) se označuje, jak pěkně dokáže objektiv vykreslit rozostřené pozadí. Typickým příkladem je focení portrétu, kde pozadí je většinou rozostřené.

Pokud je toto pozadí pěkně měkké a příjemně dokresluje fotku, pak je bokeh pěkný. Pokud ale pozadí příliš strhává pozornost a je na pohled nehezké, pak je řeč o "rušivém bokehu". Bokeh sám o sobě je subjektivní a nelze jej nijak změřit - záleží čistě na každém člověku, jak se mu líbí nebo nelíbí. Je to tedy otázka vkusu.

Nyní se můžete podívat na různé ukázky bokehu z různých objektivů:

bokeh1.jpgbokeh2.jpg

bokeh3.jpgbokeh4.jpg

bokeh5.jpgbokeh6.jpg

Pěkná HO / DOF

Nebojte, se, fotografové už neklesli na takovou úroveň, že by se vyjadřovali pouhými citoslovci a pokřikovali na sebe "ho! dof!" Výše uvedené jsou zkratky, se kterými se lze setkat spíše v psané formě.

Asi to bude tím, že i fotografové jsou, stejně jako běžní lidé, líní vypisovat dlouhé názvy, a tak si vymysleli zkratky :) HO znamená hloubka ostrosti a DOF je pak anglický ekvivalent (Depth of Field).

Stabilizovaný sklo

vybirame_objektiv_nikon_vr.gif

Tento pojem neoznačuje nic jiného, než objektiv, který jej vybaven stabilizátorem obrazu. O objektivech se všeobecně mluví jako o "sklech".

Stabilizátor obrazu pomáhá zmenšit riziko rozmazaných fotek při focení na delší časy expozice, než je při daném ohnisku objektivu doporučeno.

Máš to přepálený

Pokud vám fotograf řekne, že to máte přepálené nebo že tam máte přepal, tak tím nemyslí přepálený olej na pánvi. Má na mysli takovou plochu na fotce, která je tak světlá, že už nemá žádnou kresbu. Je to prostě jednolitá bílá plocha. To se často považuje za vadu, prohřešek oproti pravidlům technické kvality fotek. Ovšem někdo to neřeší a jde proti proudu, je to opět otázka vlastního přístupu a vkusu.

Venku fotim na mráček

Úsměvné, že? :) Pokud někdo venku fotí na mráček, tak to neznamená, že by fotil oblaka na nebi. Týká se to vyvážení bílé a znamená to, že dotyčná osoba venku nastavuje vyvážení bílé na přednastavený režim "Zataženo", který se často na fotoaparátu označuje ikonou obláčku.

Vyvažuju v kelvinech

Pan Kelvin by se asi divil, že si ho "berou do úst" snad všichni nadšení fotografové... Pokud někdo vyvažuje bílou v kelvinech, tak to znamená, že používá přesný způsob vyvážení bílé, při kterém si stanoví vyvážení barev na přesnou hodnotu ve stupnici kelvina. To umožňují všechny digitální zrcadlovky a mnoho pokročilých kompaktů. Je to jenom totéž, jako v předchozím případě, jenom přes jiný nástroj.

seda_karta.jpg

Máš s sebou šedou kartu?

Tak, jako se ve fotbale používají karty žluté a červené, tak se ve fotografických kruzích používají karty šedé. Ty ovšem neslouží pro trestání nebo napomínání fotografů :)

Mají přesně opačný význam - mají fotografům usnadnit správné a přesné vyvažování bílé. Pomocí šedé karty lze ve stálém osvětlení zcela přesně vyvážit bílou.

Fotíš na prioritu nebo manuál?

Většina zkušených fotografů dříve či později opustí vody automatických režimů a přeplave do území pokročilých režimů. To jsou především: priorita závěrky, priorita clony a plně manuální režim. Jsou to specifické režimy, ve kterých má fotograf větší nadvládu nad tím, jak budou jeho fotky vypadat. Proto pokud se vás někdo zeptá, jestli fotíte na prioritu nebo manuál, má tím na mysli jaký expoziční režim používáte. A klidně se nestyďte říci, že automatiku - nic špatného na tom není :)

Hrozně ti to šumí

Máte rádi šumák? :) Tak na ten teď můžete s klidem zapomenout. Ve fotografických kruzích se slovo "šumět" nebo "šum" používá pro označení technické vady fotografií. V dobách filmu se to projevovalo jako zrno, ačkoliv to ani nebylo považováno za vadu, spíše za vlastnost filmu. V dnešní době se ale takzvaný šum projevuje trochu jinak, ne tak dobře, a tak je považován za nežádoucí vlastnost fotografií. Je ve většině případů způsoben použitím vysoké citlivosti ISO. Nyní se můžete podívat na výřezy dvou fotografií, které byly pořízeny při odlišných hodnotách citlivosti ISO - šum se projevil:

sum_malo.jpgsum_hodne.jpg

LHR PHR LDR PDR

Další úžasná lahůdka, které asi jen tak někdo neporozumí. Používá se především v psané formě a značí to rohy fotografií. LHR = Levý Horní Roh, PDR = Pravý Dolní Roh a obdobně. Setkáte se s tím především v komentářích pod fotografiemi, v internetových diskuzích.

TK je fakt dobrá

Totéž (jako výše) platí pro zkratku TK = Technická Kvalita fotografie. To znamená, že fotka je správně zaostřena, neobsahuje šum, nemá optické vady (barevná vada, zkreslení,...).

Komponuj to radši na třetiny

Pokud od někoho uslyšíte tuto kouzelnou větu, tak to neznamená, že byste měli skládat operu v tříčtvrťovém rytmu. Myslí se tím to, že byste měli zvolit takovou kompozici fotografie, která je v souladu s pravidlem třetin. Víc o tomto pravidle se dozvíte v článku Jak na správnou kompozici?... "dle třetin".

To je středovka jak vyšitá

Pojem "středovka" se také týká kompozice, tedy umístění hlavních objektů na fotografii. Konkrétně se tímto zvláštním pojmem myslí taková kompozice, kdy hlavní objekt je umístěn uprostřed snímku.

Fotim hlavně HDR

HDR je zkratkou z anglického termínu High Dynamic Range, což v překladu znamená vysoký dynamický rozsah. Což v překladu pro nefotografy znamená, že fotka vypadá malinko jako omalovánka, protože všechny části fotky jsou správně exponované. Obvykle světlé části nejsou tak světlé (typicky obloha) a obvykle tmavé stíny nejsou tak tmavé (například části budovy, které jsou ve stínu). HDR vzniká složením více fotografií, které byly pořízeny s různou expozicí. Je to tedy jakási skládanka.

destnik_bily.jpg

Zkus deštník nebo odrazku

Pokud se fotografové baví o deštníkách, tak ne proto, že by pršelo. Mají na mysli deštníky fotografické, které se v ateliéru i exteriéru používají pro změkčení světla blesku. Odrazka, neboli odrazná deska je velká plocha (obvykle kulatá o průměru třeba 1 metr), která se používá pro odražení přirozeného světla, a to nejčastěji na tvář při portrétu.

Máš dálkové odpalovače?

Pokud je řeč o takzvaném dálkovém odpalovači, tak se tím myslí malé zařízení, které dokáže odpalovat blesk na dálku. Jinak řečeno - blesk nemusí sedět v sáňkách fotoaparátu, ani nemusí být připojen k fotoaparátu speciálním kabelem. Do sáněk fotoaparátu se nasadí malý vysílač, do patice blesku se nasadí přijímač a pomocí rádiových vln blesk blýská při každém zmáčknutí spouště. Dálkové (rádiové) odpalovače se používají prakticky vždy při práci se zábleskovými světly.

Viděl jsi tu pistolovku?

toploader_pro_75_aw_j_v.jpg

Když se fotografové baví o pistolovce, tak nemají na mysli western nebo akční přestřelku mafiánů. Pojmem "pistolovka" se totiž zkráceně myslí pistolová brašna, do které se fotoaparát ukládá objektivem dolů - takže se vytahuje jako pistole z pouzdra.

Typickým příkladem pistolové brašny je Lowepro Toploader Pro 75 AW.

zdroj:. ZDE

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace