K vylepšení fotek slouží grafické editory. Dokážou zaostřit rozmazané části snímků, vylepšit expozici a vyvážení bílé nebo snížit hladinu šumu u momentek, které byly vytvářeny ve špatných světelných podmínkách. Zároveň je také možné fotku vylepšit různými efekty, jako je proměna na olejomalbu, negativ nebo na starou fotografii. Jedním kliknutím také může snímek vypadat, jako by byl nakreslen tužkou nebo vytesán do kamene.

Jde to i zadarmo

Vedle placených nástrojů, v jejichž čele stojí jeden z nejznámějších programů, Adobe Photoshop, je možné stahovat také zdarma dostupné aplikace. Jednou z nich je populární Gimp. Řadou funkcí se dokonce může měřit s placeným Photoshopem. Aplikace komunikuje česky, díky tomu je její obsluha velice jednoduchá a intuitivní. Stahovat Gimp je možné z internetových stránek gimp.cz.

Další bezplatnou aplikací je PhotoFiltre Studio. S jeho pomocí je možné vkládat do snímků texty, rozmazávat, ostřit nebo slepovat snímky dohromady. Aplikace nabízí další zajímavé efekty, jako jsou nejrůznější rámečky a prořezy obrazu. K programu je možné stáhnout také češtinu, díky čemuž se ovládá jednodušeji. Stahovat aplikaci je možné z internetových stránek photofiltre.com.

Oslnivé efekty

Kromě klasických grafických editorů existuje také řada propracovaných programů, které se soustředí pouze na jeden vizuální efekt. Ty dokážou proměnit sérii fotografií v krátký film, obrovský panoramatický snímek nebo koláž.

Z několika podobných snímků je také možné vytvořit reálnou 3D fotografii, kterou lze prohlížet z několika různých úhlů. To se vyplatí například při fotografování věží, muzeí nebo přírody. Jednoduše si tak můžete prohlédnout vnitřky chrámů nebo zajímavé vyhlídky z míst, na která byste se jinak nepodívali.

Na dovolené, případně hned po příjezdu domů, je vhodné fotografie zálohovat. Poničení nebo odcizení fotoaparátu totiž není zas tak nemožné, jak by se mohlo zdát. Vhodné je každý den ukládat vše do počítače nebo na jiné záznamové médium. Odborníci nedoporučují zálohovat fotografie na CD nosiče. Kvůli svým vlastnostem by totiž data nemusela být za pár let čitelná.

Zoner Photo Studio: fotografický editor s českým rodokmenem

Program Photo Studio od společnosti Zoner je oblíbený grafický editor s českými kořeny, který je v omezené verzi nabízen pro soukromé a nekomerční účely zcela zdarma. Program slouží pro správu alb s fotografiemi, ale zároveň dokáže snímky i upravovat.

Zonet Photo Studio

Zonet Photo Studio

Vedle nejrůznějších ořezů je možné s programem také upravovat úrovně, barvy, expozici, ostrost, stíny, šum, chromatickou vadu, viněty či řádkový proklad. Zajímavé jsou také efekty, které dokážou snímek proměnit na negativ, starou fotografii, olejomalbu nebo plakát.

 • Klady: příjemné uživatelské rozhraní
 • Zápory: bezplatná verze neobsahuje některé potřebné funkce
 • Kde stahovat:zoner.cz/download

XnView: poradí si s každou fotografií

Bezplatná aplikace XnView je určena pro všechny jedince, kterým nevyhovuje prohlížeč obrázků ve Windows. Jeho největší předností je schopnost pracovat prakticky se všemi grafickými formáty, které existují. V databázi jich má přes 400.

XnView

XnView

Do dalších pěti desítek formátů dokáže program fotografie a obrázky ukládat. Řeč je například o grafických standardech PNG, JPEG, Targa, Alias, Softimage, Tdi, Gif, Rgb, Photo CD či Photoshop. XnView navíc podporuje 44 jazyků, a to včetně češtiny.

 • Klady: podpora široké škály grafických standardů
 • Zápory: zastaralé grafické rozhraní programu
 • Kde stahovat: xnview.com

HD View: panoramatické snímky snadno a rychle

Z několika snímků, které byly pořízeny z jednoho místa, je možné poskládat také obrovskou panoramatickou digitální fotografii. Poslouží k tomu zdarma dostupný program HD View.

HD View

HD View

Programem je možné vytvořit i momentku s 360° pohledem. Ta jde plynule posouvat i přibližovat. K pořízení velké panoramatické fotky je ale potřeba velké množství fotografií.

 • Klady: intuitivní ovládání
 • Zápory: pro dokonalý výsledek je potřeba velké množství snímků
 • Kde stahovat:microsoft.com/HDView

Photosynth: působivé 3D fotografie

On-line nástroj Photosynth dokáže vytvořit 3D obraz, který je možné prohlížet v okruhu 360° ve všech směrech. Programu k tomu stačí pouze několik snímků, jež byly pořízeny z různých úhlů z jednoho místa.

Photosynth

Photosynth

Nahrané fotografie aplikace analyzuje a vytvoří z nich virtuální 3D prostředí, které je navíc možné sdílet s přáteli na internetu. Photosynth využívá při své práci také NASA a National Geographic.

 • Klady: velice věrohodný převod z 2D do třetího rozměru
 • Zápory: aplikace funguje pouze on-line
 • Kde stahovat:photosynth.net

Movie Maker: z oblíbených momentek film

Program Movie Maker od společnosti Microsoft slouží primárně k tvorbě a úpravě videí. Pracovat je v něm možné ale také s fotografiemi, které poslouží jako podklad pro krátký film. Snímky je možné doplnit textem, hudbou i různými efekty, například při přechodech jednotlivých fotek.

Movie Maker

Movie Maker

Zajímavý je také režim Automatický film, který dokáže vytvořit celé dílo za vás stisknutím jediného tlačítka. Aplikace je zdarma ke stažení na stránkách Microsoftu, nebo je možné ji používat v on-line verzi v rámci služeb Windows Live.